Narzędzia:

19 grudnia 2017 r.

19.12.2017

Komisja Kultury i Środków Przekazu wniosła o przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Podczas posiedzenia nowelizację, uchwaloną przez Sejm z inicjatywy rządu, omówił wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Żadnych uwag o charakterze legislacyjnym nie zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. Wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek przedstawił senator Aleksander Szwed. W wyniku głosowania komisja przyjęła jednomyślnie zgłoszony wniosek.

Rozpatrywana nowelizacja przewiduje, że minister kultury będzie mógł określić warunki i tryb udzielania pomocy publicznej na prowadzenie działalności kulturalnej pomiędzy UE a państwami Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

W marcu 2017 r. minister kultury i dziedzictwa narodowego wydał rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy na kulturę i ochronę dziedzictwa kulturowego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–20. Na podstawie tego rozporządzenia minister kultury może udzielać pomocy publicznej bez konieczności indywidualnego zgłoszenia Komisji Europejskiej każdego takiego przypadku. Jak wyjaśnił wiceminister Jarosław Sellin, proponowana w noweli zmiana polega na przyznaniu ministrowi kultury upoważnienia do wydawania rozporządzeń w sprawie pomocy publicznej udzielanej w związku z realizacją umów między UE a państwami EFTA. Chodzi o państwa, które korzystają ze wszystkich możliwości wytworzonych przez Unię Europejską na swoim obszarze, m.in. wolnego przepływu kapitału i osób, ale nie należą do UE, czyli o Norwegię, Szwajcarię, Islandię i Lichtenstein. Dotyczy to mechanizmu finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), czyli środków norweskich. W związku z programowaniem kolejnej perspektywy mechanizmu finansowego EOG na lata 2014–21 nastąpiła konieczność przygotowania na podstawie rozporządzenia Komisji Europejskiej z 2014 r. programu pomocowego.

Zaproponowana przez rząd nowelizacja ma na celu uniknięcie konieczności notyfikacji tzw. wkładów własnych. Ponieważ prawie każdy projekt, który opiera się na pozyskiwaniu środków norweskich, potrzebuje wkładu własnego. Jak wyjaśnił wiceminister kultury, chodzi o to, żeby nie trzeba było notyfikować wkładów własnych. Jego zdaniem wejście w życie nowelizacji ustawy umożliwi udzielanie pomocy publicznej projektom realizowanym w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w dotychczasowym systemie brak było takiego upoważnienia.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa