Narzędzia:

13 listopada 2017 r.

13.11.2017

Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, a także 3 petycje.

Senatorowie zaproponowali 30 poprawek do nowelizacji, w większości o charakterze legislacyjnym. Postulowano m.in., by przepisy, które miały wejść w życie 1 stycznia 2018 r., zaczęły obowiązywać po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy. Podczas posiedzenia ustawę omówiła wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Renata Szczęch. Jak wyjaśniła, nowela ma celu usprawnienie procedury legalizacji pobytu cudzoziemców i ich rodzin, którzy będą się ubiegać o pobyt czasowy w Polsce w związku z przeniesieniem wewnątrz przedsiębiorstwa spoza UE, a także cudzoziemców studiujących w Polsce, poszukujących pracy po zakończeniu studiów na polskich uczelniach i podejmujących zatrudnienie w naszym kraju. Ponadto ustawa przewiduje ustanowienie limitów zezwoleń na pobyt czasowy, jakie będą mogły być udzielone cudzoziemcom w danym roku kalendarzowym w związku z wykonywaniem przez nich pracy w Polsce. Komisja praw człowieka zapoznała się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które przedstawiło uwagi do rozpatrywanej nowelizacji i zaproponowało stosowne poprawki. Rekomendowane zmiany, przyjęte następnie w wyniku głosowania, zgłosił przewodniczący komisji senator Robert Mamątow.

Podczas obrad senatorowie postanowili zakończyć prace nad petycją zbiorową, wniesioną przez Stowarzyszenie Interesu Społecznego „Wieczyste”, zawierającą postulat podjęcia inicjatywy ustawodawczej, dotyczącej zmiany ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie jednolitego wieku emerytalnego oraz wcześniejszej emerytury dla kobiet i weteranów walki o niepodległość (P9-30/17). Autorzy petycji postulowali wprowadzenie jednolitego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn w wysokości 65 lat. Zaproponowano jednocześnie przyznanie prawa do wcześniejszej emerytury w wieku 60 lat dla kobiet i weteranów walki o niepodległość z lat 1956–89. Dotyczyłoby to weteranów, którzy świadczyli pracę po 1956 r. na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 r., oraz osób, które nie wykonywały pracy przed 4 czerwca 1989 r. na skutek represji politycznych. Jak uzasadniono, zmiany postulowane w petycji są zgodne z ustawodawstwem Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia. Po zapoznaniu się z opiniami na temat postulatów petycyjnych przedstawionymi przez senatorów, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Stowarzyszenie Interesu Społecznego „Wieczyste” senator Robert Mamątow zgłosił wniosek o niepodejmowanie dalszych prac nad rozpatrywaną petycją, który komisja przyjęła w wyniku głosowania.

Komisja praw człowieka nie będzie także kontynuować prac nad petycją w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej, dotyczącej wprowadzenia zmian do ustawy z 27 kwietnia 2011 r. – Prawo ochrony środowiska (P9-31/17). Autor petycji postulował wprowadzenie do prawa ochrony środowiska norm hałasu drogowego, znajdujących się obecnie w rozporządzeniu ministra środowiska. Przedmiotem petycji był także wniosek o ustawową regulację, dotyczącą obniżenia norm hałasu co najmniej na obszarach zurbanizowanych miast, przy założeniu, że normy obowiązujące do października 2012 r. należy uznać za maksymalne i w związku z tym dążyć do ich dalszej redukcji. Po zapoznaniu się z opiniami senatorów i Ministerstwa Środowiska senator Robert Mamątow zgłosił wniosek o niepodejmowanie dalszych prac nad rozpatrywaną petycją, przyjęty w wyniku głosowania.

Komisja praw człowieka będzie natomiast kontynuować prace nad petycją w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej, dotyczącej zmiany ustawy z 23 listopada 2012 r. ‒ Prawo pocztowe oraz ustawy z 17 listopada 1964 r. ‒ Kodeks postępowania cywilnego, mającej na celu wydłużenie terminów do wniesienia pisma procesowego dla osób mieszkających poza Unią Europejską (P9-33/17). Autor petycji postulował wydłużenie terminów do wniesienia pisma procesowego dla osób mieszkających poza granicami Unii Europejskiej, zmianę kodeksu postępowania cywilnego i prawa pocztowego w tym zakresie. Autor petycji uważa, że obowiązujące przepisy kodeksu postępowania cywilnego o doręczeniach poza granice UE łamią konstytucyjne prawa człowieka i obywatela do równego traktowania wobec prawa. Wniosek o kontynuowanie prac nad rozpatrywaną petycją i zasięgnięcie opinii Ministerstwa Sprawiedliwości w tej sprawie zgłosił senator Robert Mamątow.

Na zakończenie posiedzenia zastępca przewodniczącego komisji senator Jan Rulewski zwrócił się z wnioskiem o uchwalenie stanowiska, skierowanego do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, w sprawie wykorzystania rezerwy celowej na realizację zapisów ustawy o opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych ze względów politycznych. Przewodniczący komisji senator Robert Mamątow zaproponował skierowanie wystąpienia senatora do ministra właściwego ds. pracy, zabezpieczenia społecznego i rodziny.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

8. posiedzenie Senatu

Izba zakończyła obrady.

Prace w komisjach senackich – 13 marca 2024 r.

Komisja Petycji rozpatrzyła 7 petycji.

7. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 7. posiedzenie Senatu.