Narzędzia:

13 listopada 2017 r.

13.11.2017

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapoznała się z informacją ministra rolnictwa na temat rynków hurtowych w Polsce, którą przedstawił sekretarz stanu w tym resorcie Zbigniew Babalski. Jak przypomniał, w latach 1995–97 przygotowano program budowy i rozwoju rynków hurtowych przez agencje rządowe, na podstawie którego utworzono rolno-spożywcze rynki hurtowe. Głównym celem ich działalności jest stworzenie optymalnych warunków handlu hurtowego owocami, warzywami i kwiatami, a także ułatwienie wymiany handlowej między producentami i odbiorcami. Najważniejsze elementy działalności rynków hurtowych, nad którymi nadzór sprawuje minister rolnictwa i rozwoju wsi, to wynajem i dzierżawa powierzchni pomieszczeń. Minister rolnictwa 13 stycznia 2017 r. otrzymał uprawnienia do wykonywania praw, wynikających z posiadania udziałów w akcjach należących do Skarbu Państwa w wybranych spółkach z sektora rolno-spożywczego, z czego 14 to rynki hurtowe, a 8 podmiotów to spółki z większościowym udziałem Skarbu Państwa w kapitale zakładowym. Jak poinformował wiceminister Zbigniew Babalski, sytuacja ekonomiczno-finansowa w nadzorowanych spółkach jest stabilna, ujemny wynik finansowy po analizie III kwartału 2017 r. odnotował tylko 1 podmiot. W opinii wiceministra z oceną należy jednak poczekać na wyniki po IV kwartale, ponieważ wtedy osiągane są największe korzyści, co wynika ze specyfiki działania tych spółek. Nadzorowane spółki w zależności od swoich możliwości finansowych inwestują w budowę nowoczesnych obiektów handlowych. Wiceminister rolnictwa podkreślił, że to 1. spotkanie na temat rynków hurtowych i więcej będzie można powiedzieć co najmniej po roku sprawowania nadzoru nad tymi spółkami. Jak dodał, w niektórych spółkach z mniejszościowym udziałem Skarbu Państwa istnieje problem z uzyskaniem dostępu do informacji. Zapewnił, że resort rolnictwa z taką sama uwagą przygląda się działalności rynków hurtowych niezależnie od wielkości udziału Skarbu Państwa w kapitale zakładowym.

Wiceminister Zbigniew Babalski przypomniał, że w ostatnich miesiącach pojawił się temat zakazu handlu w niedziele w związku z trwającymi pracami legislacyjnymi. Minister rolnictwa i rozwoju wsi 2 listopada 2017 r. skierował do odpowiednich instytucji pismo, zawierające propozycje poprawek mających na celu wyłączenie spod projektowanych przepisów handlu na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych. Wskazał m.in. na zachwianie ciągłości dostaw, paraliż komunikacyjny w rejonie rynków hurtowych, osłabienie pozycji w stosunku do dużych sieci handlowych, które dysponują rozbudowanymi centrami logistycznymi, w tym powierzchnią chłodniczo-przechowalniczą. Jak wskazuje analiza danych statystycznych, około 35% obrotu na rynku rolno-spożywczym odbywa się w niedziele, kolejne 35% w czwartki, a około 30% obrotu ‒ w pozostałe dni tygodnia.

Wiceminister rolnictwa podkreślił, że rynki hurtowe powinny istnieć, ponieważ zaspokajają zapotrzebowanie zgłaszane przez handel detaliczny, są miejscem dystrybucji świeżych produktów spożywczych, a także stymulują rozwój regionu. Krajowy handel wypierany jest często przez sieci i sklepy wielkopowierzchniowe, które nie zawsze korzystają z produktów wytwarzanych przez polskich rolników.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

8. posiedzenie Senatu

Izba zakończyła obrady.

Prace w komisjach senackich – 13 marca 2024 r.

Komisja Petycji rozpatrzyła 7 petycji.

7. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 7. posiedzenie Senatu.