Narzędzia:

13 września 2017 r.

13.09.2017

Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych senator Grzegorz Bierecki spotkał się w Senacie z delegacją ukraińskiej administracji państwowej z gubernatorem Narodowej Komisji Regulacji nad Rynkami Finansowymi Ukrainy Igorem Paszką na czele. Tematem spotkania była „Polska gospodarka oparta na polskim kapitale: SKOK i banki spółdzielcze”.

Podczas rozmowy senator omówił sytuację spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych i banków spółdzielczych w Polsce w ostatnich latach. Jak podkreślił, jak każda organizacja gospodarcza mają one dobre i złe okresy, co zależy często od sprawującego władzę układu rządowego i polityki państwa. Jako przykład podał koalicji rządowej wyłonionej podczas poprzednich 2 kadencji parlamentarnych, która nie była zainteresowana rozwojem spółdzielczych instytucji finansowych. Potencjalny rynek, który mógłby być przez nie obsługiwany, został w ten sposób oddany kapitałowi zagranicznemu. Znaczny udział w rynku osiągnęły organizacje pożyczkowe zajmujące się lichwą. Osoby niezamożne, które mogły przedtem uzyskać w instytucjach spółdzielczych kredyt na godziwych warunkach, padły ofiarą lichwiarstwa i znalazły się w pułapce kredytowej. Za to firmy pożyczkowe osiągały zyski porównywalne z największymi bankami, transferowane zagranicę.

Zdaniem senatora Grzegorza Biereckiego obecnie ta polityka ulega zmianie. Państwo musi należycie chronić interesy konsumentów i odpowiednio regulować rynek. „Poprzedni rząd był zbyt liberalny w tym względzie. Siła nabywcza około 2 mln Polaków została wyłączona z rynku. Widzimy więc potrzebę rozwoju instytucji spółdzielczych – kas i banków. Różnica między nimi jest regulacyjna i rynkowa, ale się uzupełniają. Ich znaczenie jest olbrzymie. Otóż chronią one konsumenta przed drapieżnym i grabieżczym pożyczaniem, a także chronią rynek przed zagrożeniami płynącymi z zewnątrz, na przykład kryzysami finansowymi” – wyjaśnił przewodniczący senackiej komisji budżetu. Senator wyraził zrozumienie dla nadzwyczaj trudnej sytuacji Ukrainy, przypominając jednocześnie, że kiedy Polska wprowadzała reformy w latach 90., nie była przedmiotem agresji. „Wy odbudowujecie dom, który ktoś wam ciągle podpala” – powiedział senator Grzegorz Bierecki. Dodał, że Polska stara się udzielać pomocy Ukrainie, o czym świadczy chociażby obecność ponad miliona Ukraińców na naszym rynku pracy. „To nasz ważny wkład i nikt przeciwko temu u nas nie protestuje. Jesteśmy zobowiązani pomagać naszym sąsiadom, z którymi łączy nas wspólna historia” – zadeklarował przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

Senator Grzegorz Bierecki wskazał na potrzebę zadbania o spółdzielcze instytucje kredytowe w procesie stowarzyszeniowym Ukrainy z Unią Europejską i wyłączenie ich z dyrektywy unijnej, tak aby mogły one prowadzić akcję kredytową, co uczyniła Polska i inne kraje. Według niego wielki kapitał nie buduje wspólnoty, nie interesuje go jej dobro, a wręcz przeciwnie – jest nastawiony na indywidualnego konsumenta, który powinien jak najwięcej kupować. „Jest to kolejny argument za wsparciem kas” – powiedział.

Podczas spotkania ukraińscy goście byli zainteresowani wprowadzanymi w Polsce regulacjami, takimi jak nowelizacja kodeksu karnego umożliwiająca odebranie majątku pochodzącego z przestępstwa. Tzw. konfiskata rozszerzona umożliwia pozbawienie przestępców korzyści z popełnionych czynów. Wprowadzenie tego mechanizmu stanowi ważne wsparcie w walce ze zorganizowanymi grupami przestępczymi. Mówiono także o nowelizacji kodeksu karnego pozwalającej na skuteczniejszą walkę z oszustwami podatkowymi. Zgodnie z nowymi przepisami za wyłudzenie zwrotu podatku VAT z budżetu państwa można będzie trafić do więzienia, w skrajnych przypadkach nawet na 25 lat.

Delegacja ukraińska przybyła do Polski w ramach stażu organizowanego przez Agencję ds. Międzynarodowego Rozwoju Rządu Stanów Zjednoczonych (USAID). Finansuje ona 4-letni projekt Credit for Agriculture Producers, wdrażany przez Światową Radę Unii Kredytowych (WOCCU) we współpracy z Krajową Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową (KSOK) i Fundacją Edukacji Spółdzielczej (FES). Projekt przewiduje wsparcie reformy sektora unii kredytowych na Ukrainie w formie przedstawiania doświadczeń innych krajów w tym zakresie, co ma znaczenie w kontekście integracji europejskiej Ukrainy i konieczności wdrożenia dyrektyw unijnych dotyczących rynku finansowego.

Celem wizyty delegacji ukraińskiej było zaznajomienie się z polskimi doświadczeniami w dziedzinie dywersyfikacji usług finansowych, nadzoru nad systemem kas oszczędnościowo-kredytowych, dostępu do państwowego systemu płatniczego i systemu gwarancji depozytów, a także w kwestii wdrażania dyrektyw unijnych dotyczących rynku finansowego. Delegacja ukraińska była szczególnie zainteresowana tą problematyką w związku z przygotowywaną obecnie obszerną nowelizacją ustawy o ukraińskich uniach kredytowych, która zakłada nowe możliwości dla zwiększenia kredytowania sektora prywatnego, w tym przedsiębiorców rolnych.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa

8. posiedzenie Senatu

Izba zakończyła obrady.