Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wraz z senatorami Antonim Szymańskim i Waldemarem Bonkowskim, wzięli udział 31 sierpnia 2017 r. w gdańskich uroczystościach upamiętniających 37. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

Uroczystości rozpoczęło posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” z udziałem działaczy Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego i sygnatariuszy Porozumień: Joanny i Andrzeja Gwiazdów, Andrzeja Kołodzieja, Tadeusza Fiszbacha, Stefana Lewandowskiego i Jerzego Kmiecika. Zwracając się do bohaterów Sierpnia, marszałek Stanisław Karczewski podkreślił, że nie wszystkie z 21 postulatów stoczniowców zostały zrealizowane, choćby ten dotyczący poprawy jakości służby zdrowia. "Ale dopiero w tej chwili próbujemy realizować to, co podpisaliście 37 lat temu. Mamy jeszcze dużo do zrobienia w tym zakresie, ale trzeba zrobić, aby doprowadzić wszystkie sprawy do końca".  Odnosząc się do wydarzeń Sierpnia 1980 r., Stanisław Karczewski powiedział: "Doszło do porozumienia, z kórego wszyscy cieszyliśmy się bardzo. Był to festiwal Solidarności, który trwał do 13 grudnia. Był to wielki powiew wolności, niezależności i byliśmy dumni z tego, że odzyskujemy wolność. Później przyszedł stan wojenny, kolejne porozumienie - wokół Okrągłego Stołu, ale to porozumienie było kulawe. Wszyscy, którzy marzyliśmy o pełnej wolności, zostaliśmy mocno przetrąceni". Marszałek Senatu apelował: " ...w dniu wielkiego święta wielkiej Solidarności musimy robić wszystko, żeby nie dać się podzielić. Tak jak w wyborach, które odbyły się dwa lata temu (...) Gdyby nie nasza jedność, nie połączenie sił prawicowych, nie uzyskalibyśmy zwycięstwa".

W czasie posiedzenia po raz piętnasty wręczono stypendium 30. uczniom z Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. W gronie tegorocznych stypendystów znaleźli się także młodzi ludzie z terenów, które zostały najbardziej zniszczone podczas sierpniowej wichury na Pomorzu.

Popołudniu, w gdańskiej Bazylice pw. św. Brygidy, metropolita gdański abp Leszek Sławoj Głódź odprawił mszę św. w intencji wszystkich członków NSZZ "Solidarność". Uczestniczyli w niej m.in. Lech Wałęsa, były prezydent i pierwszy przewodniczący Związku, marszałek Senatu Stanisław Karczewski wraz z senatorami, Elżbieta Rafalska, minister pracy, wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, Jarosław Sellin, wiceminister kultury, oraz byli przewodniczący "Solidarności: Marian Krzaklewski i Janusz Śniadek. W liście skierowanym do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda napisał: "Polski Sierpień, powołanie wolnych związków zawodowych, dokonania 10-milionowego ruchu "Solidarności", to wielkie wydarzenia – symbole nie tylko naszej, lecz także powszechnej historii. Dały one początek wielkim zmianom, przyniosły koniec komunizmu i ukształtowały nowe oblicze Polski i Europy. Z ogromną dumą przywołujemy to dziejowe zwycięstwo wpisane w wolnościową, niepodległościową tradycję naszego narodu”. W wygłoszonej homilii, abp Głódź mówił: "Mamy przyrodzone prawo, aby patrzeć na wiele spraw naszym polskim spojrzeniem i rozwiązywać je według naszego rozeznania, naszych ocen, potrzeb, które potrafimy najlepiej rozeznać. I to nie jest coś nadzwyczajnego. To jest prawo każdego kraju, który w poważny, godny sposób traktuje swoją niepodległość i swoją suwerenność. Jak równi wśród równych i wolni wśród wolnych". Z kolei marszałek Senatu Stanisław Karczewski zwrócił uwagę na fakt, że "+Solidarność+ miała kłopoty, bo znaleźli się politycy, ale i działacze związkowi, którzy mówili, że Jej miejsce w już historii, a sztandar trzeba wyprowadzić. Ja dzisiaj tym sztandarom kłaniam się nisko. Wszystkim sztandarom "Solidarności" w całej Polsce. Dziękuję Bogu, że jesteście i że działacie”. "Solidarność jest jedna. Solidarność jest robotników i inteligencji. Solidarność jest polska. Solidarność jest wielkim żywym dziedzictwem narodowym Polski i Polaków” – dodał Karczewski.

Bezpośrednio po mszy św. jej uczestnicy przemaszerowali ulicami Gdańska pod legendarną Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, gdzie po krótkiej modlitwie za stoczniowców poległych w grudniu 1970 r., złożono wieńce.

31 sierpnia 1980 r., w Sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina, podpisno porozumienie pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a przedstawicielem komunistycznego rządu. Porozumienie, kończące kilkunastodniowy strajk, gwarantowało m.in. powstanie wolnych związków zawodowych, częściowe ograniczenie cenzury oraz przywrócenie do pracy robotników zwolnionych po protestach w 1970 i 1976 r. Porozumienia ze strony MKS podpisał Lech Wałęsa, zaś ze strony rządowej członek KC PZPR Mieczysław Jagielski.

37. rocznica Porozumień...
37. rocznica Porozumień...
37. rocznica Porozumień...
37. rocznica Porozumień...
37. rocznica Porozumień...
37. rocznica Porozumień...
37. rocznica Porozumień...
37. rocznica Porozumień...
37. rocznica Porozumień...
37. rocznica Porozumień...
37. rocznica Porozumień...
37. rocznica Porozumień...
37. rocznica Porozumień...
37. rocznica Porozumień...
37. rocznica Porozumień...
37. rocznica Porozumień...
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito