Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Marszałek Senatu z wizytą w Rumunii

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w dniach 4-5 lipca 2017 r. przebywał w Rumunii. Tematem rozmów marszałka z rumuńskimi politykami było m.in. wzmocnienie współpracy regionalnej w sferze gospodarczej, infrastrukturalnej, transportowej i w cyberprzestrzeni. Wizyta była też okazją do refleksji nt. spraw, które kształtują dwustronne i międzynarodowe programy. 

Podczas spotkania z przewodniczącym Senatu Rumunii Calinem Popescu-Tariceanu marszałek Karczewski podziękował za przyjęcie i wyraził zadowolenie z dotychczasowej współpracy.  "Cieszę się, że nasza współpraca na różnych poziomach rozwija się bardzo dobrze i że wspólnie realizujemy ustalnia szczytu NATO z ubiegłego roku podjęte w Warszawie. Wzmocnienie wschodniej flanki NATO, było i jest, zarówno dla Polski i Rumunii ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa naszgo regionu" - powiedział marszałek Karczewski i dodał, że cieszy go także obecność wojsk polskich w Rumunii i rumuńskich w Polsce.

Marszałek Stanisław Karczewski poruszył także kwestię rozpoczynającego się w Warszawie spotkania przywódców państw międzymorza.  "To ważna inicjatywa budująca współpracę z krajami Europy Środkowo-Wschodniej i wzmacniająca nasze kraje" - powiedział marszałek. S. Karczewski przyjął  zaproszenie przewodniczącego Senatu Rumunii do współpracy na szczeblu parlamentarnym w ramach grupy krajów B9.  "Polska jest za tym, by bardzo ściśle współpracować w ramach grupy krajów B9. Propozycja, by współpraca odbywała się w formacie parlamentarnym jest bardzo interesująca. Jesteśmy gotowi w tym uczestniczyć" - dodał marszałek.

Z Przewodniczącym Izby Wyższej Nicolae-Liviu Dragnea marszałek rozmawiał o  problemach dotyczących Polski i Rumunii. "Mamy podobne problemy związane z emigracją, która w naszych krajach jest na zbliżonym poziomie. Wierzę, że rozwój naszych krajów przyczyni się do tego, że emigracja zostanie zatrzymana, a część osób wróci w swoje rodzinne strony" - mówił marszałek Karczewski.

Przewodniczący Dragnea podkreślił, że Polska była dla Rumunii przykładem zmian, z którego mogli czerpać.  "Jeśli chodzi o wpsółpracę gospodarczą, myślę że istnieje duży potencjał do jej rozwoju. Rzeczywiście Rumunia w pierwszym kwartale ma lepsze wyniki, ale Polska jest dla nas przykładem w kilku ważnych dziedzinach. Gdy byłem wicepremierem w poprzednich latach odpowiedałem za rozwój regionalny i fundusze UE. Skorzystaliśmy wtedy z mechanizmów i procedur wdrożonych w Polsce, co pomogło nam osiągnać dobre wyniki w kraju. Również w programie wyborczym pod wpływem rozwiązań przyjetych w Polsce wprowadziliśmy suwerenny fundusz rozwoju inwestycji" - mówił przewodniczący Izby Wyższej Rumunii.

Wizyta w Rumunii była dla marszałka także okazją do rozmów z Polonią. Podczas spotkania  w polskiej ambasadzie w Bukareszcie marszałek Senatu wysłuchał przedstawicieli Polonii, którzy sugerowali, by podjąć działania na rzecz przywrócenia Polskiej szkoły w Bukareszcie. Marszałek uzgodnił, że będzie się konsultował w tej sprawie z minister edukacji Anną Zalewską.

Z szefem rumuńskiego MSZ Teodorem Viorel Melescanu marszałek rozmawiał o dyplomacji parlamentarnej. Minister Spraw Zagranicznych Rumunii podkreślił, że Polska jest jedynym z partnerów strategicznych Rumunii.  „Mamy liczne kontakty zarówno na szczeblu rządowym jak i prezydenckim. Ale jesteśmy przekonani, że współpraca parlamentarna może się przyczynić do jeszcze lepszych stosunków między obu państwami" - powiedział.

Marszałek  podziękował za przyjęcie i potwierdził, że  relacje między obu państwami są znakomite, a dyplomacja parlamentarna może je tylko wzmocnić.  Marszałek wyraził także wdzięczność władzom Rumunii za dbałość o Polonię w tym kraju.

 

Fot. Przemysław Cebula /...
Fot. Przemysław Cebula /...
Fot. Przemysław Cebula /...
Fot. Przemysław Cebula /...
Fot. Przemysław Cebula /...
Fot. Przemysław Cebula /...
Fot. Przemysław Cebula /...
Fot. Przemysław Cebula /...
Fot. Przemysław Cebula /...
Fot. Przemysław Cebula /...
Fot. Przemysław Cebula /...
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito