Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Marszałek do Polonii na Węgrzech: dziękuję za waszą aktywność i przywiązanie do polskości

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który wraz z delegacją przebywał 30 czerwca 2017 r. w Budapeszcie przed południem spotkał się z Polonią. Marszałek podziękował przedstawicielom węgierskiej Polonii za jej aktywność i przywiązanie do polskości.

Podkreślił, że Senat, który jest opiekunem Polonii i Polaków za granicą nie może sprostać wszystkim oczekiwaniom i potrzebom Polonii. Poinformował, że są deklaracje polityczne, że pieniądze na tę opiekę zostaną zwiększone. Marszałek powiedział, że delegacja Senatu przybyła na to spotkanie przede  wszystkim, by słuchać o tym, czym żyje węgierska Polonia.

Marszałkowi towarzyszyła wicemarszałek Maria Koc  i senatorowie: Dorota Czudowska, Jerzy Fedorowicz, Jan Maria Jackowski, Wiesław Kilian, Ryszard Majer, Czesław Ryszka i Artur Warzocha.

Marszałek Karczewski poinformował, że zabrał w tę podróż także młodzież z rodzin repatriantów, którzy niedawno przybyli z Kazachstanu do Polski. To pokazuje jak wielowymiarowa jest opieka Senatu nad Polonią.

Marszałek podkreślił, że Polonia węgierska jest modelowo zorganizowana i ma silną pozycję na Węgrzech, czego dowodem jest istnienie funkcji rzecznika narodowości polskiej w parlamencie węgierskim.   

Przewodnicząca Ogólnkrajowego Samorządu Polskiego Ewa Ronay-Słaba poinformowała o działalności samorządu, o planowanych wydarzeniach polonijnych m.in. o obchodach 300-lecia przybycia na Węgry Górali z Białki. Dzięki nim Polonia zyskała prawa mniejszości narodowej. Mówiła także o pozyskaniu i remoncie domu, z przeznaczeniem na letni wypoczynek dla dzieci. Dodała, że w przyszłym roku możliwe będzie zaproszenie dzieci repatriantów z Kazachstanu na wypoczynek na Węgry. Podkreśliła, że kontakty z władzami polskimi są bardzo dobre.

Barkanyi Istvan, przewodniczący samorządu w Nyiregyhaza, Węgier zaangażowany w działalność polonijną dziękował za opiekę polskich władz nad Polonią. Powiedział, że na co dzień wciela w życie przyjaźń polsko-węgierską.

Korinna Wesołowski, ze Stowarzyszenia im. Gen. Bema powiedziała, że organizacja musi poszukiwać nowych sposobów działalności, by przyciągnąć do działalności społecznej młodych ludzi. Monika Molnar ze Stowarzyszenia św. Wojciecha prosiła o patronaty i wsparcie działalności Stowarzyszenia i działalności Domu Polskiego, którym się stowarzyszenie opiekuje.Poinformowała, że w przyszłym roku planowany jest remont Domu Polskiego i prosiła marszałka o wsparcie tych działań.

Na spotkaniu mówiono także o działalności polskich szkół na Węgrzech. Nauczyciele prosili o pomoc w dotarciu do nauczycieli polonijnych w innych krajach, by nawiązać współpracę. Prosili też o pomoc Senatu w organizacji wyjazdów edukacyjnych do Polski.

Przed spotkaniem z Polonią senacka delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem Męczenników Katynia i zapaliła znicze pod tablicą poświęcona pamięci Andrzeja Przewoźnika oraz pod tablicą ofiar zbrodni katyńskiej. Kwiaty złożono też pod pomnikiem generała Józefa Bema oraz pod pomnikiem Solidarności Polsko-Węgierskiej. Polskiej delegacji towarzyszył przewodniczący Zgromadzenia Narodowego WęgierLászló Kövér.

Liczbę  Polaków na Węgrzech i Węgrów pochodzenia polskiego szacuje się na ponad 7 000 osób. Zgodnie z przyjętą w 1993 r. ustawą „O prawach mniejszości narodowych i etnicznych”, Polonia węgierska została uznana - obok innych 12 grup narodowościowych - za mniejszość narodową. Obecnie na Węgrzech działa ok. 75 zorganizowanych ośrodków polonijnych ( większość z nich to Samorządy Mniejszości Polskiej). Od 2014 r. mniejszość polska, po raz pierwszy w historii, ma swojego reprezentanta w węgierskim parlamencie, czyli tzw. rzecznika. Została nim dr Csúcs László Györgyné, była przewodnicząca Ogólnokrajowego Samorządu Mniejszości Polskiej na Węgrzech.

Największe organizacje polonijne na Węgrzech to: Polskie Stowarzyszenie Kulturalne im. gen. J. Bema (posiadające sześć oddziałów terenowych) oraz Stowarzyszenie Polskie pod wezwaniem Św. Wojciecha (posiadające dwa oddziały terenowe na Węgrzech), które jest prawnym opiekunem  Domu Polskiego działającego przy Polskiej Parafii Personalnej w budapeszteńskiej dzielnicy Kőbánya. Na Węgrzech bez przeszkód polskie dzieci mogą się uczyć w języku  polskim w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym w Budapeszcie. Kształcenie obejmuje szkołę podstawową, gimnazjum i liceum. Istnieje też Węgierska Szkoła Nauczania Języka Polskiego prowadzona przez Samorząd Mniejszości Polskiej, mająca 10 oddziałów na terenie kraju.

 

Spotkanie z węgierską Polonią...
Delegacja Senatu RP oddała...
Delegacja Senatu RP przed...
Złożenie wieńca pod pomnikiem...
Spotkanie z węgierską Polonią...
Delegacja Senatu RP w...
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito