Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Marszałek zachęcał studentów amerykańskich uczelni, by wiązali swoją przyszłość z Polską

Studenci różnych amerykańskich uczelni chcą przyjeżdżać do Polski, chcą tu inwestować po studiach, zakładać własne biznesy, przyczyniać się do wzmacniania relacji polsko-amerykańskich, bo uważają, że Polska to kraj, który rozwija się dynamicznie i ma wielkie perspektywy. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się 26 maja 2017 r. ze studentami, uczestniczącymi w stażu prezydenckim organizowanym przez Kancelarię Prezydenta RP.

Staż organizowany jest we współpracy z Polsko-Słowiańską Federalną Unią Kredytową oraz General Electric Polska. W stażu uczestniczy 20 studentów amerykańskich uczelni. Będą przebywać w Polsce 10 dni. W programie mają spotkania z politykami, z szefami różnych instytucji finansowych, a także wizyty w przedsiębiorstwach, w ośrodkach badawczo-rozwojowych, placówkach kulturalnych, na warszawskim uniwersytecie.

Marszałek zachęcał młodych ludzi, by przyjeżdżali do Polski, by swoją przyszłość zawodową wiązali z naszym krajem, by tutaj inwestowali. Podziękował studentom za przychylne słowa o Polsce. Zapewnił, że Polska będzie tworzyła przyjazne warunki do zakładania firm i prowadzenia biznesu, a także zadba o to, by tworzone prawo było stabilne, co sprzyja działalności gospodarczej.

Część studentów ma polskie korzenie i w trakcie spotkania mówiła po polsku. Podkreślali, że uczestniczą w stażu także z powodów rodzinnych, z chęci poznania kraju przodków. Dla niektórych studentów jest to pierwszy pobyt w Europie. Dla innych kolejna wizyta.

Mówili, że są pod wrażeniem zmian i rozwoju naszego kraju. Wskazywali, że są zainteresowani ekonomią, polityką, tworzeniem prawa w Polsce, relacjami polsko-amerykańskimi. Wyrażali chęć zakładania własnych biznesów w naszym kraju, uczestniczenia po studiach w stażach w polskich i międzynarodowych firmach, które działają w Polsce. Interesowali się planem rozwoju gospodarczego wicepremiera Mateusza Morawieckiego i rozwojem relacji między Polską a Chinami.

Marszałek Karczewski podkreślił, że współpraca w każdym obszarze i na każdym poziomie z innymi państwami jest bardzo potrzebna. Powiedział też, że Polska przykłada wielką wagę do rozwoju gospodarczego opartego na innowacjach i nowych technologiach.

Marszałek poinformował studentów o roli i zadaniach Senatu, o procesie tworzenia prawa w naszym kraju. Mówił także o szczególnej roli Senatu, którą jest opieka nad Polonią i Polakami za granicą.

Na zakończenie spotkania S. Karczewski  życzył młodym ludziom sukcesów i umiejętności dzielenia się sukcesami, bo jak powiedział, dopiero taki sukces naprawdę cieszy. Życzył też powrotów do Polski. Wyraził przekonanie, że  ich praca przyczyni się do rozwoju stosunków polsko-amerykańskich.    

Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito