Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Noc Muzeów w Senacie

W nocy z 20 na 21 maja 2017 r. można było zwiedzić wnętrza Senatu. Z okazji 14. Warszawskiej Nocy Muzeów do parlamentu przybyło kilka tysięcy osób.

Zwiedzający mogli zobaczyć salę obrad plenarnych, senackie kuluary i sale posiedzeń komisji, w których prezentowane są zdjęcia i pamiątki otrzymane od rodzin byłych marszałków Senatu ‒ Andrzeja Stelmachowskiego i Augusta Chełkowskiego oraz wicemarszałka Zbigniewa Romaszewskiego. Przewodnicy opowiadali o historii Izby, w tym ciekawostki związane z budynkiem.

W tym roku można było obejrzeć wystawę poświęconą senatorowi II RP Leonowi Jancie-Połczyńskiemu, przygotowaną z okazji 150. rocznicy urodzin tego pomorskiego ziemianina walczącego o zachowanie polskości w zaborze pruskim, działacza niepodległościowego podczas I wojny światowej, ministra rolnictwa w 5 kolejnych rządach II RP, autora koncepcji współpracy międzynarodowej Polski oraz państw bałtyckich i bałkańskich w zakresie wspólnej polityki rolno-handlowej.

Kolejna wystawa prezentowana tej nocy w senackich wnętrzach to „Bunt w imperium – 40. rocznica utworzenia Studenckiego Komitetu Solidarności”. Ekspozycja przypomina powstanie i działalność komitetu, utworzonego 15 maja 1977 r. przez studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i przyjaciół Stanisława Pyjasa, zamordowanego 7 maja 1977 r. Wystawa przypomina początki studenckiej opozycji w Krakowie, okoliczności powstania Studenckiego Komitetu Solidarności, a także komitety, które kilka miesięcy później powstały w innych ośrodkach akademickich ‒ we Wrocławiu, w Warszawie, Gdańsku, Szczecinie i Poznaniu.

Goście odwiedzający Senat mogli rozwiązać przygotowany specjalnie na tę okazję quiz. Prawidłowe rozwiązanie 10 zagadek nagradzano senackimi upominkami. Opuszczający gmach Izby otrzymywali także senackie materiały informacyjne i edukacyjne.

 

Foto: Katarzyna Czerwińska
Foto: Katarzyna Czerwińska
Foto: Katarzyna Czerwińska
Foto: Katarzyna Czerwińska
Foto: Katarzyna Czerwińska
Foto: Katarzyna Czerwińska
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito