Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Spotkanie senator Sagatowskiej z uczestnikami akcji „Wielkanoc w Polsce”

Przewodnicząca Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Janina Sagatowska 21 kwietnia 2017 r. spotkała się w Senacie z uczestnikami polonijnej pielgrzymki w ramach akcji „Wielkanoc w Polsce”. Rozmawiano o opiece Senatu nad Polonią, nowelizacji ustawy o repatriacji oraz zacieśnianiu relacji z Polakami mieszkającymi na Wschodzie .

W spotkaniu z rodakami ze Wschodu uczestniczyli także senatorowie z Komisji Emigracji Łączności z Polakami za Granicą: Anna Maria Anders, Barbara Borys-Damięcka, Małgorzata Kopiczko, Ryszard Bonisławski, Stanisław Gogacz, Maciej Łuczak, Andrzej Pająk i Artur Warzocha.

 „Polska pamięta, Senat pamięta i rząd pamięta” – powiedziała w odniesieniu do Polonii senator Sagatowska. Zauważyła, że w ciągu ostatnich 20 lat wiele zrobiono w kwestii wsparcia Polaków mieszkających na Wschodzie, ale nadal pozostaje wiele problemów, które trzeba rozwiązać. Jednym z nich jest sprawa repatriacji. "Zawsze nosicie w sercu tę ojczyznę przodków. Wiedząc o tym, czynimy wszystko, aby ci, którzy chcieliby wrócić z tamtych krajów, z dalekiej części azjatyckiej byłego Związku Radzieckiego, mogli wrócić" – mówiła. Właśnie 21 kwietnia w porządku obrad Senatu znalazło się głosowanie nad nowelizacją ustawy o repatriacji, która ma usprawnić proces sprowadzania i osiedlania rodaków.

Uczestnicy polonijnej pielgrzymki ze wzruszeniem i wdzięcznością dzielili się swoimi wrażeniami z pobytu w Polsce. Opowiadali także o działaniach podtrzymujących ich więzi z ojczyzną, które podejmują w miejscu swojego zamieszkania. „Polska to nasza macierz, my tęsknimy za Polską. Polacy, którzy tu mieszkają, mają wszystko, bo mają Polskę dookoła, a my nie” – oświadczyła Alicja  Binert, kierownik polskiego zespołu  „Grodzieńskie Słowiki” z Grodna.

Akcja „Wielkanoc w Polsce” została zorganizowana przez stowarzyszenie „Wspólne Korzenie” po raz 18. Uczestnikami są Polacy mieszkający na Ukrainie, Białorusi, w Kazachstanie i Rosji. W tym roku 36 osób spędziło Święta Wielkanocne wspólnie z lubelskimi rodzinami. Przebywając w Polsce od 15 do 25 kwietnia br., oprócz Lublina, zwiedzili także Kraków, Warszawę i Częstochowę. Wielu odwiedziło ojczyznę po raz pierwszy w życiu.

Foto Katarzyna Czerwińska...
Foto Katarzyna Czerwińska...
Foto Katarzyna Czerwińska...
Foto Katarzyna Czerwińska...
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito