Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Marszałek Senatu przyjął tajlandzkich parlamentarzystów

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 19 kwietnia 2017 r. spotkał się w Senacie z delegacją Tajlandzko – Polskiej Parlamentarnej Grupy Przyjaźni na czele z jej przewodniczącą Khunying Songsuda Yodmani. Rozmawiano m.in. o pogłębianiu wzajemnych relacji, współpracy gospodarczej, a także procesach mających na celu przywrócenie demokracji w Królestwie Tajlandii.

Marszałek Karczewski przypomniał, że w tym roku mija 45 lat od wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Tajlandią, przypada także 120. rocznica wizyty w Polsce króla Tajlandii Ramy V. To dobry moment na rozmowę o wzajemnych stosunkach i pogłębieniu współpracy w zakresie turystyki, wymiany handlowej, a także naukowej. Podkreślił, że Polska obecnie dużo inwestuje w rozwój innowacyjnych technologii oraz edukację i chętnie podzieli się swoimi doświadczeniami w tym zakresie z Tajlandią.  

Przewodnicząca delegacji opowiedziała o realizacji tzw. mapy drogowej, procesu mającego na celu przywrócenie demokracji w Tajlandii, którego ważnym elementem będą wybory parlamentarne, zaplanowane na jesień 2018r. Marszałek wyraził nadzieję, że przygotowywany pakiet przepisów zgodnych z nową konstytucją umożliwi przeprowadzenie w pełni demokratycznych wyborów w tym kraju.

Na spotkaniu obecny był również senator Waldemar Kraska, przewodniczący Senackiej Grupy Polsko-Tajlandzkiej.

Parlamentarzyści podkreślili, że ważnym elementem zacieśniania relacji między krajami i impulsem do rozwoju turystyki będzie przywrócenie bezpośredniego połączenia lotniczego Polski z Bangkokiem. Planowane jest uruchomienie połączenia jeszcze zimą tego roku, a docelowo ma być realizowane 5 lotów tygodniowo.

Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito