Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Senatorowie uczcili 73. rocznicę akcji zbrojnej „Kutschera”

W Warszawie 1 lutego 2017 r. odbyły się uroczystości upamiętniające 73. rocznicę wykonania wyroku na gen. SS Franzu Kutscherze przez żołnierzy oddziału specjalnego Komendy Głównej Kedywu Armii Krajowej. W uroczystościach wziął udział  senator Jan Żaryn.

"Wydarzenia sprzed 73 lat są świadectwem niezłomności postaw członków Armii Krajowej, którzy nigdy nie pogodzili się z utratą wolności naszego narodu" – napisała premier Beata Szydło w liście odczytanym przez senator Annę Marię Anders - pełnomocnika premiera ds. dialogu międzynarodowego.

Podczas uroczystości złożono kwiaty i znicze przy kamieniu upamiętniającym miejsce przeprowadzenia  akcji „Kutschera”, a także w miejscu rozstrzelania 2 lutego 1944 r. mieszkańców Warszawy w odwecie za tę akcję, oraz przy  tablicy poświęconej lekarzom, którzy operowali rannych żołnierzy batalionu „Parasol”.

Od jesieni 1943 r. gen. Kutschera pełnił funkcję dowódcy SS i policji w Warszawie. Szacuje się, że od 16 października 1943 do 16 lutego 1944 w 35 publicznych egzekucjach na ulicach Warszawy rozstrzelano blisko 1800 osób. Kutschera zginął na miejscu. Śmierć poniosło także czterech żołnierzy AK, uczestników akcji. W akcji polegli Bronisław Pietraszewicz „Lot”, lat 22 – dowódca akcji, Zbigniew Gęsicki „Juno”, lat 24, Marian Senger „Cichy”, lat 20, Kazimierz Sott „Sokół”, lat 20. Niemcy w odwecie za zabicie Kutschery nałożyli na Warszawę 100 mln zł kontrybucji, a dzień po zamachu, 2 lutego 1944 roku w Alejach Ujazdowskich 21, w pobliżu miejsca przeprowadzenia akcji, rozstrzelali 100 zakładników. Była to jedna z ostatnich publicznych egzekucji przed wybuchem Powstania Warszawskiego.

 

Foto Ireneusz Pobudkiewicz
Foto Ireneusz Pobudkiewicz
Foto Ireneusz Pobudkiewicz
Foto Ireneusz Pobudkiewicz
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito