Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Marszałkowie województw w Senacie zadeklarowali współpracę w sprawach polonijnych

Budowa Domu Polskiego we Lwowie, projekt organizacji „Światowego Kongresu Polonii” oraz  Polsko-Białoruskiego Forum Regionów to główne tematy spotkania marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z marszałkami województw, które odbyło się 31 stycznia 2017 r. w Senacie.

„Rozmawialiśmy o rozszerzeniu współpracy Senatu z marszałkami województw w zakresie wspierania Polonii. Otrzymałem deklarację, że marszałkowie będą wspierać Senat m .in. w  budowie Domu Polskiego we Lwowie” -  mówił marszałek Karczewski podczas konferencji podsumowującej spotkanie.  

„Zabiegi dotyczące budowy Domu Polskiego - Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego we Lwowie trwały ponad 25 lat. Prace na budowie już trwają, lecz bez wsparcia samorządów mogą potrwać jeszcze kilka lat” – powiedział marszałek Karczewski.  Marszałek podkreślił szczególną rolę Senatu w rozwijaniu dialogu polsko-ukraińskiego: „Taką mamy filozofię  naszej działalności. Wspieramy i prosimy Polonię, aby nie zamykała się w swoim środowisku. Dzięki funkcjonowaniu tego domu, który będzie miejscem otwartym, zbudujemy mosty polsko-ukraińskie ”.

Marszałek Karczewski wyraził wdzięczność za podejmowane przez władze samorządowe inicjatywy integrujące Polonię takie jak: organizowanie wypoczynku dla dzieci i młodzieży, wydarzeń kulturalnych. Zaprosił władze samorządowe do współpracy przy organizacji Światowego Kongresu Polonii w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Marszałkowie z zainteresowaniem odniesli się do propozycji zorganizowania w przyszłym roku Polsko-Białoruskiego Forum Regionów. 

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele trzynastu województw m. in podlaskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego a także wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. Zapowiedziano dalsze spotakania. 

Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito