Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Wicemarszałek Maria Koc uczestniczyła w obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Wicemarszałek Senatu Maria Koc 27 stycznia 2017 r. reprezentowała Izbę na uroczystościach XII Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

W obecności przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych złożono wieńce. Odczytany został list premier Beaty Szydło oraz przesłanie sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Przedstawiciele kościołów i związków wyznaniowych odmówili wspólnie modlitwę ekumeniczną.

"Wspominamy dziś niewyobrażalny dramat narodu żydowskiego i oddajemy hołd pomordowanym. Szukamy słów, którymi moglibyśmy wyrazić ból ludzkiego nieszczęścia czasu wojny. Tu, na polskiej ziemi, na gruzach getta, gdzie po latach powstało muzeum stanowiące metaforę żydowskich losów w Polsce i wspólnej tysiącletniej historii Polaków i Żydów, przywołujemy także wspomnienie postaw Polaków wobec Zagłady. Pamiętamy o tysiącach naszych rodaków, Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów" - napisała premier Beata Szydło w liście odczytanym przez Adama Lipinskiego, pełnomocnika rządu ds. równego traktowania.

Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy, przypomniał, że celem Holokaustu była eksterminacja narodu żydowskiego i unicestwienie jego wielowiekowej kultury będącej niezwykle istotnym elementem wspólnego dziedzictwa, wspólnej tysiącletniej historii. "Zagłada to doświadczenie, które odmieniło obraz świata i postawiło pod znakiem zapytania pojęcie człowieczeństwa w takim wymiarze, w jakim było przez wieki rozumiane w kulturze europejskiej. To doświadczenie czasów pogardy" - powiedział.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony w 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Obchodzony jest w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie. Liczbę Żydów zamordowanych w czasie II wojny światowej ocenia się łącznie na około 6 milionów, z czego prawie 3 miliony stanowili polscy Żydzi.

Foto Ireneusz Pobudkiewicz
Foto Ireneusz Pobudkiewicz
Foto Ireneusz Pobudkiewicz
Foto Ireneusz Pobudkiewicz
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito