Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Ogłoszenie wyników konkursu „Moja Polska w 2050 roku”

16 maja 2014 r. w Sali Kolumnowej Sejmu odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników ogólnopolskiego konkursu „Moja Polska w 2050 roku”, zorganizowanego przez Parlamentarny Zespół ds. Dzieci. W konkursie wzięło udział ok. 4 tys. osób – od przedszkolaków po licealistów, z których prawie 280 zakwalifikowało się do finału. Wyróżniono 50 prac.

W uroczystości wzięli udział: wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, rzecznik praw dziecka Marek Michalak, wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci senator Alicja Chybicka. Podkreślano, że Polska w 2050 r. będzie należała do uczestników konkursu, dlatego warto wczytać się uważnie w treść prac literackich i starannie przyjrzeć się pracom plastycznym, w których dzieci i młodzież pokazały, jak wyobrażają sobie nasz kraj za 36 lat. Wiele prac zaskakuje dojrzałością. Ich młodzi autorzy dostrzegają zagrożenia wynikające z sytuacji międzynarodowej czy niszczenia środowiska naturalnego.

Jak mówił wicemarszałek Stanisław Karczewski, wśród laureatów konkursu mogą być przyszli posłowie, senatorowie, premierzy. Odwołując się do hasła widniejącego w przedwojennej sali Senatu: Salus rei publicae suprema lex (dobro Rzeczypospolitej najwyższym prawem), zaapelował do młodzieży, by swoim następcom pozostawili Polskę piękniejszą i silniejszą niż ta, którą przejmą od obecnego pokolenia.

Autorom 50 wyróżnionych prac wręczono dyplomy i upominki. Rozlosowano także nagrody specjalne, ufundowane przez sponsorów. Uroczystość zakończyła się przedstawieniem pt. „Baśń o grającym Imbryku”.

Prace konkursowe zgłoszone do etapu ogólnopolskiego zostaną opublikowane w kolejnym Zeszycie Zespołów Senackich.

Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito