Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Zmarł Krzysztof Kozłowski, senator I, II, III i IV kadencji

26 marca 2013 r. w Krakowie zmarł Krzysztof Kozłowski, senator I, II, III i IV kadencji z województwa krakowskiego.

Urodził się w 1931 r. w Przybysławicach w rodzinie inteligencko-ziemiańskiej o bogatych tradycjach patriotycznych i społecznych. W latach 1950–1956 studiował nauki filozoficzne i społeczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Uzyskał doktorat z filozofii. Wykładał nauki polityczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1965–2007 pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Był też współtwórcą RMF FM.

W latach 1980–1981 był doradcą Komisji Robotniczej Hutników w Nowej Hucie, a także ekspertem NSZZ „Solidarność” i członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Uczestniczył w negocjacjach Okrągłego Stołu, pracował w zespole ds. reform politycznych i współprzewodniczył podzespołowi ds. środków masowego przekazu. W 1990 r. był podsekretarzem stanu, a następnie ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. W 1990 r. przewodniczył komisji weryfikującej oficerów Służby Bezpieczeństwa, a następnie został pierwszym szefem Urzędu Ochrony Państwa.

Został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

W Senacie I i II kadencji był członkiem komisji: Kultury, Środków Przekazu, Nauki i Edukacji Narodowej oraz Spraw Zagranicznych. W II kadencji pracował także w Komisji Nadzwyczajnej ds. Integracji Europejskiej. W III był członkiem komisji: Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego, Kultury, Środków Przekazu, Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Praw Człowieka i Praworządności. W IV kadencji pracował w Komisji Praw Człowieka i Praworządności.

realizacja: Ideo powered by: CMS Edito