Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Zmarł Kazimierz Pawełek, senator V kadencji

Senator Kazimierz Pawełek

3 grudnia 2017 r. zmarł Kazimierz Pawełek, senator V kadencji, członek komisji: Emigracji i Polaków za Granicą oraz Kultury i Środków Przekazu. Kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy z byłego województwa lubelskiego.

Urodził się w 1936 r. w Bochni. Studiował na Wydziale Handlu Zagranicznego w Szkole Głównej Służby Zagranicznej. Po skończeniu kursu dla dziennikarzy w 1953 r. zaczął pracować w krakowskim „Dzienniku Polskim”. W czasie studiów współpracował m.in. ze "Szpilkami". Od 1960 r. mieszkał w Lublinie. Przez kilka lat pracował w tamtejszych firmach budowlanych. Z powodu udziału w proteście po zamknięciu "Po Prostu" nie mógł wykonywać zawodu dziennikarza, do którego powrócił w 1971 r.. W latach 1971–83 jako redaktor, a następnie sekretarz redakcji, pracował w dwutygodniku "Głos Budowlanych". W latach 1983–2001 pracował w „Kurierze Lubelskim”, od 1992 r. był jego redaktorem naczelnym. Współpracował z radiem jako jeden z autorów programów satyrycznych „Dobry Wieczór”. Pisał teksty dla lubelskiego kabaretu „Czart” i kabaretu „Pod Egidą”. Był również kierownikiem literackim kabaretów „Desant” i „Korkociąg”, działającym przy Wyższej Oficerskiej Szkole Lotnictwa w Dęblinie.

Należał do Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

realizacja: Ideo powered by: CMS Edito