Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Marszałek Senatu: Polska będzie wspierać inicjatywy podnoszące bezpieczeństwo w transporcie

O bezpieczeństwie w ruchu drogowym  i poszukiwaniu nowych rozwiązań na jego poprawę rozmawiał w Senacie 24 listopada 2017 r. marszałek Stanisław Karczewski  z europejską komisarz ds. transportu Violetą Bulc. W spotkaniu uczestniczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Marszałek wyraził zadowolenie z rozwoju dróg i sieci połączeń w Polsce.  „W naszym kraju dużo się zmieniło na lepsze, można  bezpiecznie i szybko poruszać się po Polsce” – powiedział S. Karczewski. Dodał, że jako lekarz wie doskonale jak ważne jest bezpieczne podróżowanie i jak ważna jest szybkość w dotarciu do poszkodowanego. Zaznaczył, że bezpieczeństwo wprawdzie poprawiło się i liczba ofiar śmiertelnych wypadków na polskich drogach w ostatnich 10 latach zmalała o blisko połowę, ale ciągle jeszcze rocznie na naszych drogach ginie ok. 3 tys. osób.

Unijna komisarz podziękowała marszałkowi za poruszenie kwestii bezpieczeństwa w transporcie. Dodała, że ostatnio dostrzega się stagnację w kwestii poprawy bezpieczeństwa na drogach w Europie. Powiedziała, że niedawno na Malcie unijni ministrowie transportu zastanawiali się nad tym, w jaki sposób doprowadzić do spadku liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych i spadku liczby wypadków, które powodują ciężkie obrażenia. Podkreśliła, że do prac nad poprawą bezpieczeństwa zostaną włączone firmy motoryzacyjne po to, by producenci samochodów pomogli ustalić dlaczego skutki wypadków są tak poważne i brali to pod uwagę w swoich pracach projektowych. Komisarz zaznaczyła, że większą wagę będzie się przykładać też do edukacji i promocji bezpiecznego zachowania na drogach.  Powiedziała, że każdego roku na drogach w Europie  ginie 25 tys. osób, a 137 tys. doznaje poważnych obrażeń. „Chodzi o to, by obudzić świadomość  społeczną i  wskazać na wagę wypadków drogowych” – powiedziała komisarz.    Podziękowała za gotowość wsparcia i wdrażania unijnych inicjatyw w tym obszarze.

Marszałek Karczewski podkreślił, że Polska będzie wspierać wszelkie inicjatywy zmierzające do poprawy bezpieczeństwa w  transporcie. Powiedział, że w Senacie odbywają się konferencje nt. bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dodał, że na takie konferencje i spotkania zawsze zapraszani są przedstawiciele resortu edukacji, bo zdaniem marszałka, edukacja społeczeństwa jest bardzo ważna w zapobieganiu wypadkom.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że w Polsce przywiązuje się dużą wagę do kwestii związanych z transportem zwłaszcza w kontekście rozwoju gospodarczego. Zapewnił, że bezpieczeństwo w transporcie jest priorytetem w Polsce. Poinformował, że Polska będzie mieć wkrótce najnowocześniejszy system sterowania ruchem kolejowym i nowoczesny system zarządzania ruchem drogowym.

Spotkanie marszałka Senatu z...
Spotkanie marszałka Senatu z...
Spotkanie marszałka Senatu z...
Spotkanie marszałka Senatu z...
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito