Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Zmarła Ligia Teresa Urniaż-Grabowska, senator IV kadencji

Senator Ligia Teresa...

23 listopada 2017 r. zmarła Ligia Teresa Urniaż-Grabowska, senator IV kadencji (1997‒2001), członkini komisji: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Spraw Emigracji i Polaków za Granicą. Kandydatka Komitetu Wyborczego Akcja Wyborcza Solidarność z byłego województwa skierniewickiego.

Urodziła się w 25 września 1937 r. w Warszawie. W 1965 r. ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie. Pracowała jako lekarka w Nowym Dworze Mazowieckim, Legionowie i Warszawie.

W 1980 r. zakładała NSZZ „Solidarność” w Nowym Dworze Mazowieckim i Legionowie. Współpracowała z ks. Jerzym Popiełuszką w Duszpasterstwie Służby Zdrowia i Ludzi Pracy. W 1985 r. z ramienia episkopatu była obserwatorką procesu zabójców kapłana w Toruniu. Dzięki jej staraniom w miejscu jego uprowadzenia postawiono pomnik. Podczas stanu wojennego pracowała w Prymasowskim Komitecie Pomocy Represjonowanym i Internowanym. W 1982 r. została aresztowana razem z córką, internowana w Darłówku. Po zwolnieniu w grudniu 1982 r. była represjonowana i szykanowana przez Służbę Bezpieczeństwa. Współdziałała ze strukturami podziemnymi NSZZ „Solidarność”. Po zamordowaniu Grzegorza Przemyka w 1983 r. opiekowała się jego matką, poetką Barbarą Sadowską. Od 1989 r. starała się o wznowienie procesu i wyjaśnienie prawdziwych okoliczności jego śmierci.

W latach 1990–97 była radną Rady Miasta Legionowa i Sejmiku Województwa Mazowieckiego, a w1997 r. – wiceprezydentem Legionowa.

W 1990 r. wspomagała założenie lokalnej gazety „Mazowieckie To i Owo”. W 1995–97 współpracowała ze społeczną komisją zdrowia, przygotowującą projekt ubezpieczeń zdrowotnych, włączony do programu AWS.

Należała do NSZZ „Solidarność”, była członkinią Rady Sekcji Służby Zdrowia Regionu Mazowsze, wiceprzewodniczącą oddziału NSZZ „Solidarność” w Legionowie.

Została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polskioraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

realizacja: Ideo powered by: CMS Edito