Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Marszałek Senatu z wiceprzewodniczącym Izby Reprezentantów Indonezji o współpracy gospodarczej

O współpracy w dziedzinie rolnictwa, ochrony  środowiska, budowy statków, edukacji  i wymianie turystycznej rozmawiał 20 listopada 2017 r. w Senacie marszałek  Stanisław Karczewski z wiceprzewodniczącym Izby Reprezentantów Republiki Indonezji  dr  Fadli Zonem.

Marszałek Senatu wyraził nadzieję, że intensywne kontakty parlamentarne między obu państwami przełożą się na wymierne efekty gospodarcze. Zdaniem marszałka wizyta wiceprzewodniczącego Izby Reprezentantów przyczyni się do jeszcze lepszych relacji. S. Karczewski podkreślił, że Polska liczy zwłaszcza na owocną współpracę w dziedzinie rolnictwa. Zaznaczył, że Polska dysponuje nowoczesnymi technologiami i urządzeniami do produkcji rolnej.  Dodał, że nasz kraj jest zainteresowany także eksportem produktów rolno-spożywczych.

Wiceprzewodniczący  Fadli Zon powiedział, że Indonezja liczy na szerszą współpracę z Polską również na wielu innych płaszczyznach. Wyraził nadzieję, że Polska dla Indonezji będzie pomostem do współpracy z Unią Europejską. Zaznaczył, że Polska dla Indonezji jest obecnie partnerem strategicznym.

Marszałek, przywołując swoją niedawną wizytę w Dżakarcie, podkreślił, że dwukrotnie spotkał się z indonezyjskim ministrem  gospodarki morskiej. Wyraził przekonanie, że te spotkania zaowocują  nawiązaniem współpracy w dziedzinie budowy i remontu statków. Marszałek zachęcał ponadto indonezyjską młodzież do podejmowania studiów w Polsce, na politechnikach,  na uniwersytetach medycznych, szkołach rolniczych, a także w wyższej szkole morskiej, gdzie oferowane są studia anglojęzyczne, na bardzo dobrym poziomie. Wspomniał o stypendium Ignacego Łukasiewicza, które umożliwia indonezyjskim studentom studiowanie na polskich uczelniach technicznych. Dodał, że w tym roku z tego stypendium korzysta 26 Indonezyjczyków.

Wiceprzewodniczący Izby Reprezentantów Indonezji podkreślił, że jego kraj jest pod wrażeniem dynamicznego rozwoju Polski. Wyraził też zadowolenie z obecności przedstawicieli Polski w wielu  unijnych instytucjach, co może dopomóc Indonezji w rozwoju relacji z państwami UE.  Według Fadli Zona istnieją duże możliwości współpracy w zakresie rolnictwa. Zaznaczył, że osobiście jest przewodniczącym Stowarzyszenia Rolników Indonezji. Dodał, że Indonezja stawia na rozwój gospodarki morskiej i w związku z tym indonezyjski parlament będzie  wspierał współpracę z Polską w zakresie technologii i budowy statków.  Wiceprzewodniczący zaznaczył, że opłaty za studia w Polsce  są na poziomie osiągalnym dla indonezyjskich studentów. Dodał, że jego kraj jest zainteresowany zwłaszcza kształceniem w zakresie nowych technologii, bo ich zastosowanie przekłada się na rozwój społeczny.

O wzroście polskich inwestycji na rynku indonezyjskim mówił marszałek Senatu. Wspomniał o wyborze polskiej firmy na budowę elektrowni na indonezyjskiej wyspie Lombok. Marszałek dodał, że Polska byłaby zainteresowana w budowie oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody na indonezyjskich wyspach. Gość  z Indonezji wyraził zainteresowanie taka współpracą. Powiedział, że Indonezja ma wielkie potrzeby w tym zakresie.

Politycy ponadto rozmawiali o  wymianie i współpracy w turystycznej między obu krajami.

Marszałek Senatu z...
Marszałek Senatu z...
Marszałek Senatu z...
Marszałek Senatu z...
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito