Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Senacki panel nt. kapitału narodowego na Kongresie 590

„Kapitał ma narodowość – polski potencjał w inwestycjach zagranicznych”, to tytuł panelu zorganizowanego przez Senat, który odbył się 17 listopada 2017 r. w ramach Kongresu 590 w Rzeszowie. Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że Polska jest coraz częściej postrzegana, jako kraj o dużym potencjale gospodarczym. Jednak nadal należy pracować nad wzmocnieniem marki narodowej.

Senator Andrzej Stanisławek, przewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności mówił, że istotną rolę w kreowaniu wizerunku Polski za granicą i budowanie kapitału narodowego odgrywa Polonia. Jego zdaniem obecni na kongresie przedstawiciele dużych polskich firm są przykładem na to, że polski biznes odgrywa coraz większą rolę na arenie międzynarodowej. Zauważył, że o ile duże przedsiębiorstwa radzą sobie dobrze, o tyle małe i średnie firmy nadal wymagają wsparcia. Senator mówił, że sektor małych i średnich przedsiębiorstw, których jest  w Polsce 2,5-3 tys., generują rocznie 50-60 miliardów złotych brutto obrotu. „To pokazuje ich znaczenie, dlatego należy opracowywać rozwiązania problemów dotykających te firmy. Przykładem jest problem z odzyskiwaniem podatku VAT. Obecnie czas oczekiwania na zwrot VATu to nawet dwa miesiące” – wskazał senator Stanisławek. Mówił również, że kroki do poprawy sytuacji już są podejmowane: prawo geologiczne czy ustawa o VAT. „Mam nadzieję, że dzięki konstytucji dla biznesu, która będzie realizowana, stworzymy lepsze otoczenie dla małych i średnich firm” –  mówił.

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz mówiła, że Polska jest postrzegana bardzo dobrze na świecie – jako istotny partner. „Fenomen polskiego rozpędu tych ostatnich dwóch lat jest dobrze widoczny. Jak się zmienił? Wystarczy popatrzeć na agencje ratingowe. Na to, jakie dawały nam prognozy na przełomie 2015-16 roku, a jakie nam dają dzisiaj” – powiedziała wiceminister. Jej zdaniem za granicą nie postrzega się Polski przez pryzmat doniesień medialnych. Efekty pozytywnego wizerunku kraju widać nie tylko na poziomie gospodarczym. „Na poziomie społecznym najlepiej widać to, jak dobrze postrzegana jest Polska, po sprzedaży biletów na nowo uruchamianych połączeniach Polskich Linii Lotniczych LOT, gdzie samoloty są pełne i to w obie strony. To jest nowe pokolenie, tych którzy sprawdzają gdzie watro przyjechać”- dodała Jadwiga Emilewicz.

Prezes zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski przyznał, że LOT jest jedną z najbardziej rozpoznawanych polskich marek na świecie. Mówił, że w tym roku z usług przewoźnika skorzystało 6,8 mln pasażerów, a w przyszłym roku może być ich nawet 9 mln. „Z 4,3 mln w 2015 r., w ciągu trzech lat udałoby nam się podwoić liczbę pasażerów” – podsumował Milczarski. „To ambitne plany, ale możliwe do zrealizowania” – dodał. Zauważył, że LOT jest przykładem firmy, która osiągnęła mierzalny sukces – poprawiające się wyniki finansowe, rosnąca liczba pasażerów. Zdaniem Milczarskiego sukces jest możliwy dzięki spójnej strategii, ciężkiej pracy i przekonaniu ludzi, że osiągniecie celu jest możliwe.

Zdaniem Zbigniewa Leszczyńskiego, członek zarządu ds. sprzedaży PKN ORLEN nie jest prawdą, że kapitał jest transgraniczny, chociaż przez wiele lat przekonanie o tym nie było powszechne. Zaznaczył, że ta świadomość jest potrzebna jeśli chcemy dalej rozwijać potencjał gospodarczy. „Polska ma ogromny potencjał, jest na szóstym miejscu w Unii Europejskiej jeśli chodzi o potencjał” – podkreślił Leszczyński. Przyznał jednak, że obecnie uzależnienie od kapitału zagranicznego jest bardzo duże. „Niestety około 50% polskiego eksportu jest wygenerowane przez spółki z kapitałem zagranicznym. Musimy to zmieniać. Wiemy o tym i widzimy, że Polski rząd zmienia podejście i wspiera rodzime firmy zarówno w Polsce jaki i za granicą” – zaznaczył.

„KGHM jest jedyną w tej chwili globalną polską firmą w rozumieniu oddziaływania spółki na światowe rynki surowcowe. Mamy ponad 2% udziału w globalnym rynku miedzi. Jesteśmy szóstym największym producentem miedzi na świecie” – mówił prezes zarządu KGHM Polska Miedź S. A. Radosław Domagalski-Łabędzki. Dodał, że KGHM ma to, czego brakuje wielu firmom – efekt skali. „Efekt skali w międzynarodowym biznesie ma olbrzymie przełożenie na skuteczność”. Podkreślił, że KGHM chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami, które zdobył rozwijając swoją działalność na rynku światowym i zaprasza do swoich międzynarodowych projektów inne polskie firmy.

Prezes zarządu PKP SA Krzysztof Mamiński przyznał, że kapitał ma narodowość tylko prze lata o tym nie pamiętano. Przez to wiele polskich spółek było po kawałku wyprzedawanych. PKP Cargo również było w trudnej sytuacji. Zaznaczył, że obecnie odbudowują one swój wizerunek. Są dziś 2 przewoźnikiem towarowym w Europie. „Działamy na rynkach krajowych i zagranicznych. Aktywnie włączyliśmy się np. w Jedwabny Szlak” – wymieniał prezes Mamiński. „Ważne abyśmy mieli świadomość, że kapitał ma narodowość. Polski kapitał jest najlepszym z możliwych. Brońmy go i nie wstydźmy się mówić, że tak właśnie jest” – podsumował.

W panelu wzięli udział: przewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności senator Andrzej Stanisławek, członek zarządu ds. sprzedaży PKN ORLEN Zbigniew Leszczyński, prezes zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski, p.o. prezesa zarządu PKP CARGO Krzysztof Mamiński, wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz prezes zarządu KGHM Polska Miedź S. A. Radosław Domagalski-Łabędzki. Dyskusje poprowadził dyrektor Portalu PolskieRadio.pl Piotr Chęciński.

Honorowy patronat nad Kongresem 590 objął Prezydent Andrzej Duda. W Kongresie uczestniczyli także wicepremier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński, wicepremier Jarosław Gowin, posłowie i senatorowie, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych oraz świata biznesu.

Podczas inauguracji kongresu premier Beata Szydło podsumowała ostatnie dwa lata. Wskazała na zrealizowane przez rząd w tym czasie projekty, jak choćby program 500+. Premier zaznaczyła: "okazało się po 24 miesiącach, że mogę państwu zdać raport i powiedzieć, że z tego programu, z tych zobowiązań, które złożyliśmy wobec was wszystkich, wobec wszystkich Polaków w Polsce, praktycznie większość jest już zrealizowana, a pozostałe są w trakcie realizacji".

"Od prawie 30 lat wracamy do grona krajów, które chcą się mienić europejskimi potęgami, które chcą się mienić najsilniejszymi w europejskiej konkurencji, a w efekcie i w konkurencji światowej" - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas gali wręczenia Nagród Gospodarczych Prezydenta RP. Zdaniem prezydenta ambicją osób sprawujących władzę jest, aby Polska stawała się krajem liczącym się na arenie międzynarodowej, a jej potencjał gospodarczy został dostrzeżony. Uroczystość wręczenia nagród dla firm, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki i promocji kraju na arenie międzynarodowej, odbyła się na zakończenie pierwszego dnia Kongresu 590.

Kongres 590 to jedno z największych wydarzeń gospodarczych odbywających się w Polsce, podczas którego spotykają się przedstawiciele biznesu, nauki, polityki, organizacji pozarządowych oraz administracji publicznej. Nazwa Kongresu pochodzi od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane przez polskie firmy, bądź przez nie dystrybuowane. Pierwsza edycja Kongresu 590 odbyła się w Rzeszowie 17 i 18 listopada 2016 r

Foto Marta Pacyk
Foto Marta Pacyk
Foto Marta Pacyk
Foto Marta Pacyk
Foto Marta Pacyk
Foto Marta Pacyk
Foto Marta Pacyk
Foto Marta Pacyk
Foto Marta Pacyk
Foto Marta Pacyk
Foto Marta Pacyk
Foto Marta Pacyk
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito