Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Marszałek Senatu z wiceprzewodniczącym irańskiego parlamentu o współpracy

O współpracy parlamentarnej, gospodarczej i kulturalnej rozmawiał  21 września 2017 r.  marszałek Senatu Stanisław Karczewski z  wiceprzewodniczącym parlamentu Islamskiej Republiki Iranu Ali Mottaharim, który wraz z delegacją złożył wizytę w Senacie.

Marszałek podkreślił, że w 2017 r. przypada 75. rocznica przybycia do Iranu ponad 120 tysięcy Polaków, żołnierzy i cywili, więźniów obozów w ZSRR w czasie II wojny światowej, którzy w 1942 r. znaleźli schronienie w Iranie. „Chciałbym podziękować za udzieloną im przez Iran i Irańczyków pomoc. Stanowi ona wyjątkowy rozdział w naszej wspólnej historii. Polska nie zapomniała i nie zapomni o tym akcie współczucia i wsparcia dla jej obywateli” – powiedział marszałek.  Dodał, że te wydarzenia z historii stanowią dobrą podstawę do współczesnych relacji między obu państwami. Zaznaczył, że w Polsce z zadowoleniem przyjmuje się coraz intensywniejsze kontakty dwustronne, w tym kontakty między parlamentami obu krajów.

Wiceprzewodniczący Ali Mottahari zgodził się z marszałkiem , że oba państwa łączą długie i przyjazne relacje polityczne i gospodarcze. Podkreślił, że pomaganie potrzebującym jest zakorzenione w religii i charakterze narodowym Irańczyków – udzielili pomocy  Polakom w czasie drugiej wojny światowej i teraz pomagają uchodźcom. Gość marszałka zaznaczył, że w irańskim parlamencie przywiązuje się dużą wagę do relacji międzyparlamentarnych. Zdaniem wiceprzewodniczącego relacje międzyparlamentarne prowadzą do dobrej współpracy politycznej i gospodarczej. Podkreślił, że obroty handlowe między obu państwami w 2016 r. wyniosły 235 mln dolarów, ale nie osiągnęły jeszcze poziomu sprzed kilku lat. Wyraził nadzieję, że będą rosły, bo potencjał gospodarczy obu państw jest bardzo duży. Tym bardziej, że rysują się perspektywy współpracy w dziedzinie ropy naftowej, gazu, chemii, przemysłu maszynowego.

Także w ocenie marszałka poziom współpracy gospodarczej między obu państwami jest niewystarczający, choć z roku na rok wzrasta.  Marszałek wyraził zadowolenie  z perspektywy pogłębienia dwustronnej współpracy gospodarczej zwłaszcza w sektorze energetyki, a także sektorze maszynowym, transportu, górnictwa i rolnictwa.  Podkreślił, że polskie firmy zainteresowane są inwestycjami w Iranie, w zakresie infrastruktury, w sektorze ropy i gazu.

Politycy rozmawiali też o współpracy kulturalnej. Wiceprzewodniczący  Mottahari podkreślił, że Polacy bardzo interesują się kulturą Iranu. Na uczelniach w Polsce jest iranistyka, gdzie można uzyskać tytuł doktora. Dodał, że w związku z tym jest wielu chętnych na wyjazdy stypendialne do Iranu i Iran chce to polskim studentom umożliwić. Gość poinformował marszałka, że od 30 lat jest umowa o współpracy kulturalnej między obu krajami, która teraz jest uaktualniana. Mówił o tygodniu kultury irańskiej w Polsce i polskim w Iranie, o współpracy w  zakresie sztuk plastycznych, kina, wymianie grup artystycznych.

Marszałek z kolei zachęcał młodych Irańczyków, by podejmowali studia w polskich szkołach wyższych, gdzie oferowane są anglojęzyczne kierunki  i bardzo dobre warunki dla studentów zagranicznych.

Politycy rozmawiali także o irańskim porozumieniu nuklearnym. Wiceprzewodniczący wyraził nadzieje, że Polska opowie się za utrzymaniem porozumienia nuklearnego, które jego zdaniem,  zapewnia stabilizację i spokój. Marszałek podkreślił, że Polska zawsze stoi na stanowisku pokojowego rozwiązywania wszystkich sporów. Zaznaczył, że dostrzegana jest ważna rola Iranu w stabilizacji regionu.

Marszałek przypomniał, że wystosowane zostało zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce dla przewodniczącego Islamskiego Zgromadzenia Konsultacyjnego Alego Laridżaniego. 

 

Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito