Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Wystawa „Błogosławiony Jerzy Popiełuszko. Kapłan i męczennik”

„Droga młodzieży! Ta wystawa o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki jest przede wszystkim dla was, dla nowego pokolenia” – tymi słowami marszałek Stanisław Karczewski zwrócił się do uczniów Katolickiego Gimnazjum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie, otwierając w Senacie 21 września 2017 r. wystawę „Błogosławiony Jerzy Popiełuszko. Kapłan i męczennik”. Marszałek Senatu podkreślił, że ta skromna wystawa dobrze oddaje charakter duszpasterstwa ks. Jerzego Popiełuszki. W prosty sposób głosił on miłość i prawdę. „Chciałbym, żeby jak najwięcej młodych ludzi tę wystawę zobaczyło, również pamiętało i wiedziało o wielkim bohaterze Kościoła, Polski, Europy” – mówił marszałek Senatu.

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda przypomniał, że ks. Jerzy Popiełuszko od 2014 r. jest patronem „Solidarności”. „To wyróżnienie, ale i ogromne zobowiązanie. Staramy się wykonywać testament księdza w codziennej naszej pracy na rzecz podmiotowości pracownika” – zapewnił przewodniczący Piotr Duda. Dodał, że „Solidarność” jest jedyną organizacją związkową w kraju, która w statucie ma wpisane wartości chrześcijańskie, podmiotowość pracownika, ale także naukę społeczną Kościoła, którą tak promował bł. ks. Popiełuszko.

„Ksiądz Jerzy Popiełuszko zginął za wartości, które legły u podstaw «Solidarności»” – mówił prezes IPN Jarosław Szarek. „Wasi rodzice tworzyli «Solidarność». Pytajcie o to w swoich domach. Także i wy musicie być strażnikami tej pamięci” – apelował do młodzieży.

Wystawa, przygotowana przez NSZZ „Solidarność”, prezentuje fotografie przypominające działalność ks. Jerzego Popiełuszki, który od sierpnia 1980 r. był związany ze środowiskiem robotniczym, najpierw w Hucie Warszawa, a później z całym solidarnościowym ruchem związkowym. Zdjęcia przedstawiają go podczas mszy św. za ojczyznę w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie, na mszach św. w kościele pw. św. Brygidy w Gdańsku i na Wałach Jasnogórskich czy podczas spotkań z robotnikami Stoczni Gdańskiej.

Otwarcie wystawy, w którym uczestniczył brat ks. Jerzego Popiełuszki Józef wraz z żoną Alfredą, poprzedziło podjęcie przez Izbę uchwały w 70. rocznicę urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”.

Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito