Narzędzia:

Wydarzenia

Finał konkursu „Obrazki z Sienkiewicza”

21 listopada 2016

W Sali Kolumnowej Sejmu 21 listopada 2016 r. ogłoszono wyniki konkursu „Obrazki z Sienkiewicza”, zorganizowanego przez Parlamentarny Zespół ds. Dzieci wspólnie z senacką Komisją Kultury i Środków Przekazu z okazji Roku Henryka Sienkiewicza. Jak podkreśliła wicemarszałek Maria Koc, cieszy tak liczny udział w konkursie. Świadczy o tym, że książki Henryka Sienkiewicza są czytane przez młodych ludzi i stanowią dla nich cenną inspirację. Przypomniała także, jak wielkie znaczenie miały dla kolejnych pokoleń Polaków – uczyły historii, umiłowania ojczyzny, szacunku dla polskości, czyniły z nas wspólnotę. Ich autor to nie tylko wielki pisarz, ale i społecznik, którego działalność trudno w tej sferze przecenić, jak chociażby powołanie Polskiej Macierzy Szkolnej.

Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci posłanka Alicja Chybicka odczytała skierowany do uczestników konkursu list marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, w którym podziękował za tak liczny udział w przedsięwzięciu szczególnie ważnym z uwagi na obchodzony w 2016 r. Rok Henryka Sienkiewicza. Jak podkreślił, jego dzieło jest niezwykle ważne dla naszego dziedzictwa kulturowego.

Zastępca przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu senator Jan Maria Jackowski przypomniał natomiast, jak wyjątkową postacią był Henryk Sienkiewicz, osobą systematyczną i zorganizowaną. Pisał codziennie od 9 do 13. Jednocześnie niezwykle aktywnie uczestniczył z życiu kulturalnym, literackim i społecznym. Komentując tak liczny udział w konkursie, senator stwierdził, że jest on zaprzeczeniem opinii o tym, iż współczesna młodzież nie czyta.

Jedna z nagrodzonych, Julia Wojtacha napisała: „ …śledzę i podziwiam życie celebrytów. Marzę, by kiedyś kupić sobie takie buty, taką sukienkę, taki samochód… A gdzie miejsce na piękne i mądre życie? Na jakich stronach internetowych go szukać? Już wiem. Zacznę czytać Sienkiewicza!”.

Konkurs był adresowany zarówno do przedszkolaków, jak i uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także do podopiecznych placówek opiekuńczych. W jego przeprowadzenie zaangażowało się 13 senatorów i 3 posłów z całej Polski; łącznie nadesłano około 1300 prac. Do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowano 174 prace, spośród których nagrodzono 28.

Cele konkursu to popularyzacja twórczości Henryka Sienkiewicza wśród dzieci i młodzieży, pogłębienie świadomości narodowej i dumy z polskości, wzbogaconych o wartości uniwersalne obecne w twórczości pisarza. Można było zgłaszać prace literackie, plastyczne i audiowizualne, inspirowane twórczością pierwszego polskiego laureata literackiej Nagrody Nobla. Uczestnicy mogli szukać inspiracji w wybranych przez siebie dziełach: Trylogii, „Listach z podróży do Ameryki”, „Quo vadis” czy „W pustyni i puszczy”. Prace oceniano pod kątem oryginalności, staranności opracowania, czytelności nawiązania do utworów Henryka Sienkiewicza, a także wartości pracy jako narzędzia popularyzacji jego twórczości. Nagrody przyznano w 3 kategoriach: prace literackie, prace plastyczne i filmy. Konkurs składał się z 2 etapów: okręgowego i ogólnopolskiego. Etap okręgowy był rozstrzygany w biurach poselskich i senatorskich.

Podczas uroczystości w parlamencie laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Zwycięzcom towarzyszyli opiekunowie oraz senatorowie i posłowie, który zaangażowali się w przeprowadzenie konkursu w swoich okręgach i właśnie tam uczestników nominowano do ogólnopolskiego finału.

Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska